Розробник інклюзивного простору
Замовити каталог

  Завантажити каталог
  Отримайте каталог продукції компанії Вема Кідс у якому представлені готові рішення та розроблені індивідуальні проекти фахівцями компанії.

  Картки PECS

  Дата публікації
  23.09.2021

  Спосіб альтернативної комунікації. Ефективне навчання дитини з використанням карток pecs.

  Картки для розвитку дитини – що це?

  Картки PECS (Picture Exchange Communication System) – це комунікаційна система обміну зображеннями розроблена в США, як альтернативна методика для дітей і дорослих з РАС, мета якої навчити ініціювати комунікацію.

  Система PECS була створена педагогами на основі поведінкових підходів, для її впровадження не потрібно використовувати дорогі або складні матеріали, але необхідно проходження спеціального навчання.

  Картки PECS є ефективними в роботі з клієнтами різних вікових категорій, які мають труднощі в комунікативній, пізнавальної і моторної сферах. Результати можуть варіювати в залежності від функціональних можливостей клієнта: від поліпшення комунікаційних навичок до переходу на вербальне відтворення зображень.

  Реалізація методики:

  Реалізація методики за допомогою карток PECS починається з того, що спочатку фахівець вчить клієнта співвідносити реальний предмет із зображенням / фото. А потім кожен раз коли клієнт буде вибирати певне зображення, фахівець буде інтерпретувати це як прохання, і давати клієнту цей предмет.

  Фази отримання навичок клієнтом за допомогою карток PECS.

  • Перша фаза – на цьому етапі клієнти вчаться спілкуванню, вони обмінюються зображеннями бажаного предмета або діяльності.
  • Друга фаза – на цьому етапі відбувається закріплення і автоматизація попередніх навичок (перша фаза) в різних ситуаціях, з різними людьми.
  • Третя фаза – на цьому етапі клієнт вчиться вибирати з двох або більше зображень бажане. Вводиться в користування альбом із зображеннями, за допомогою якого клієнт зможе будувати більш деталізовану комунікацію з іншими.
  • Четверта фаза – на цьому етапі клієнта вчать будувати прості речення починаючи з словосполучення «Я хочу». Додаються прикметники та дієслова.
  • П’ята фаза – на цьому етапі клієнта вчать, за допомогою системи PECS відповідати на питання пов’язані з його бажаннями (предмети, діяльність).
  • Шоста фаза – клієнта вчать відповідати на більш широке коло питань (наприклад, про те, що він відчуває).

  Як паралельний етап відбувається процес розширення словникового запасу для більш детального формулювання пропозиції-прохання (колір, розмір, форма).

  Обов’язковою умовою розвитку дитини за допомогою карток PECS є підключення сім’ї в процес. Для підвищення ефективності альтернативної системи комунікації батькам рекомендується опанувати базовими навичками навчання користування картками для розвитку дитини. Згодом батьки починають самостійно створювати наочні матеріали, різновиди альбомів для методики. Існує багато віртуальних спільнот, на яких батьки обмінюються досвідом, власними розробками, а також можуть у вільному доступі завантажити необхідні зображення.

  pecs-spain.com/pecs.php – тут можна ознайомитися докладніше з використанням PECS, фазами роботи з ними і завантажити ознайомлювальний матеріал.