Розробник інклюзивного простору
Замовити каталог

  Завантажити каталог
  Отримайте каталог продукції компанії Вема Кідс у якому представлені готові рішення та розроблені індивідуальні проекти фахівцями компанії.

  Інтерактивне устаткування для корекції аутизму

  Дата публікації
  01.09.2021

  Що таке інтерактивне устаткування?

  Інтерактивне обладнання розроблено на основі сучасних технологій, де кожен елемент системи несе в собі інформацію і взаємодіє з людиною з метою передачі цих даних. Інтерактивне обладнання може використовуватися як платформа для класичної корекції, при цьому підвищуючи її результативність, а може складатися з самостійних новітніх програм, спрямованих на вирішення певної проблеми. Новітні програми влаштовані з урахуванням всіх позитивних методів і повністю виключають нерезультативні дії. Інтерактивне обладнання може застосовуватися як в окремій – сенсорній корекції, так і в групі з класичними методами.

  Корекція аутизму

  Корекція аутизму – дуже трудомісткий і тривалий процес. Чим раніше діагностована проблема, тим більше шансів на прискорену і позитивну результативність. Через невизначеність етіології захворювання і різноманітності прояву симптоматики в різних вікових групах, складно визначитися з найдієвішим корекційним методом. Призначати корекцію необхідно виходячи з індивідуальних особливостей дитини, глибини, типу, часу і форми його захворювання. При цьому, інтерактивні технології виступають як вдосконалена база для абсолютно різноманітної корекції. Встановивши точну систематику занять, а також час, відведений на кожну процедуру, можна домогтися поліпшення стану дитини, при чому, всі тренажери влаштовані так, що навіть в процесі самостійної гри у дитини буде відбуватися корекція.

  З детальним описом методики ви можете ознайомитися далі.

  Методика впровадження інтерактивного устаткування в процес корекції аутистичного спектру

  • Особливості дітей з аутистичним спектром, які необхідно врахувати для сенсорної інтеграції.
  • Комплектація базового інтерактивного устаткування для корекції дітей з аутизмом.
  • Методичні рекомендації щодо застосування інтерактивного устаткування в процесі корекції аутистичного спектру.

  Особливості дітей з аутистичним спектром, які необхідно врахувати для сенсорної інтеграції

  Розлад сенсорної інтеграції є одним з супроводжуючих факторів аутистичного спектру. Суть порушення полягає в неврологічному стані, який характеризується труднощами в обробці інформації, яка надходить з різних органів чуття (слух, зір, смак, нюх, дотик), пропріоцепції і вестибулярного апарату. Таким чином, системи аналізаторів можуть працювати як належить, але мозок не зможе правильно інтерпретувати і проаналізувати дані, що надходять. Також сенсорні розлади можуть зустрічатися як самостійні порушення. Порушення можуть стосуватися і одного органу чуття і комплексу. При наявності захворювання аутистичного спектру, можна виділити три основні види порушень сенсорної інтеграції:

  • Сенсорна неуважність – проблеми з концентрацією уваги навіть на малий період, що веде до проблеми в процесі навчання.
  • Порушення моторики – недорозвинення функцій моторики, які відбуваються через неправильну інтерпретацію сигналу в корі головного мозку.
  • Порушення реакції на подразники – гіперчутливість і гіпочутливість.

  Сенсорна корекція гіпо / гіперчутливості у дітей з аутизмом – дуже велика тема, яку варто вивчити детально, тому для опису цих особливостей виділена окрема методика.

  Багато вчених, які займалися вивченням структури особливостей розвитку дітей з аутистичним спектром, схиляються до гіпотези про Гіперсензитивність сприйняття, як особливості протікання захворювання. З урахуванням цієї гіпотези стає очевидним порушення розвитку сенсорних систем у дітей з аутизмом. Найчастіше, діти з аутизмом фіксують свою свідомість на елементі ігнорування сильних подразників, тому їм буває складно визначити головне і другорядне: ігноруючи головне, з-під контролю виходить другорядне, з не менш сильними стимулами. Сенсорні механізми відбудовуються так, щоб, сприймаючи мінімум сенсорної інформації давати дитині уявлення про навколишній світ. Приклад з літератури:

  «Якщо подивитися, як дитина з аутизмом відстежує руку дорослого, дзвенячу в дзвіночок, можна помітити, що вона або дивиться, або слухає, і ніколи не робить того і іншого разом. »

  Діти з аутизмом мають фрагментарне сприйняття, не можуть відрізнити головного від другорядного, їм притаманні розлади емоційно-вольової та комунікативної сфер, порушення фізіологічної складової здоров’я.

  Комплектація базового інтерактивного устаткування для корекції дітей з аутизмом

  Інтерактивна пісочниця. Цей метод ефективний завдяки тому, що наближає всі навчальні програми і факти до наочного, реалістичного прикладу і може виступати базою для корекції. При зміні ландшафту пісочниці, сенсор визначає це і передає дані в програму, яка, в свою чергу, будує 3D поверхню і розбиває рельєф по висоті. Зображення передається на проектор, який накладає його на пісок. В результаті виходить досить реалістичне тривимірне зображення.

  На цій моделі, кольорами виділяються різні підвищення, як на топографічній карті. Кольорові лінії утворюють точки з однаковими перевищеннями. Відстань між лініями показує крутизну ландшафту. Чим ближче лінії один до одного – тим крутіше схил гори. Такі властивості сприяють розвитку когнітивних функцій, стимулюють зорову і тактильну системи, розвивають моторику і мову, коригують поведінку.

  Інтерактивна LCD тач панель. Являє собою підлогову стійку з LCD-екраном, який реагує належним чином на дотик пальців. Ця панель є базою для проведення корекції. У готовому варіанті можна скористатися інтерактивними іграми, які вже встановлені на панель. В цілому, в ній міститься близько сорока розвиваючих ігор. Крім того, на панель можна завантажувати будь-які, необхідні для корекції, програми та ігри. Такий тренажер привертає увагу дітей і здатний його утримати.

  Дуже добре підходить для корекції аутистичного спектру, як база, що поліпшує результативність методик. Особливість інтерактивної панелі в тому, що це обладнання задіє всі канали сприйняття інформації: кінестетичний (при торканні), аудіальний (дошка відтворює звук самостійно, або підключена до колонок), візуальний. Плюсом виступає і те, що інтерактивна панель зберігає зір дітей: зображення на якісній дошці позбавлене відблисків, має хороший контраст, його можна збільшувати до розміру шрифту.

  Пульт керування сенсорною кімнатою “Інтерактивний куб”. Суть сенсорної кімнати для дітей з аутистичним спектром була встановлена ​​в методиці сенсорної корекції для дітей з аутизмом. З’ясувалося, що це база для стабілізації емоційного і психологічного стану і база для корекції при правильному використанні. Правильне використання полягає в пульті управління сенсорною кімнатою, який представлено у вигляді інтерактивного куба.

  Куб дозволяє дитині змінювати колір сенсорної кімнати шляхом перевертання куба на конкретну грань, яка відповідає за певний колір, кімната набуває кольору боку, що виявилася зверху. На кожну грань куба можна записати коротке голосове повідомлення, музику або мелодію, додатково вкладаючи в прозору кишеню картку з певним зображенням. Паралельно зі зміною кольору, куб озвучує голосове повідомлення, записане на кожну його грань. Взаємодія з кубом сприяє формуванню у дитини розуміння причинно-наслідкових зв’язків між явищами, з його допомогою можна вивчати сенсорні еталони та інше. Такі ігри розвивають впевненість дитини в собі, адже дитина здатна самостійно керувати цілою кімнатою, а також розслабляє її, стабілізує емоційний стан і сприяє розвитку когнітивних функцій. Куб є чудовою базою для удосконалення методів корекції.

  Інтерактивна підлога. Платформа для розвиваючих корекційних методик, яка також може використовуватися як самостійний вид корекції. Зображення, що відображається на підлогу, створює віртуальний простір з різними зображеннями, де діти мають велику кількість завдань, починаючи від активних ігор, закінчуючи програмою навчання і розвитку когнітивних функцій. Інтерактивна підлога – це сучасний підхід в роботі з дітьми.

  Це мультимедійний освітній пристрій, який складається з комп’ютера, проектора і групи датчиків руху. Інтерактивна підлога поєднує в собі розваги і освітній процес. Її функціональність забезпечує широкий спектр застосування в будь-якій кімнаті, на легкій і гладкій поверхні. Не потрібно затемнювати приміщення, пристрій можна використовувати при денному освітленні. Пристрій дуже зручний у використанні завдяки пульту дистанційного керування. Як це працює: зображення проектується на підлогу, створюючи віртуальну майданчик для ігор. Датчики реагують на рухи дитини і створюється таке враження, що дитина дійсно вдарила ногою по м’ячу, лопнула кульку або по-справжньому ходить по воді або шарудить осінніми листочками. До всього іншого, інтерактивна підлога включає в себе можливість занять з дітьми з аутистичним спектром, тобто реабілітаційний процес. Метод складається з: набору інтерактивних ігор (50 ігор), вбудованої системи виявлення рухів, вбудованого проектора, вбудованого комп’ютера, пульта, наявності USB, VGA і LAN, аудіо інтерфейсу, стельового кріплення, шнура живлення, інструкції для користувача. Завдяки такій комплектації, килимок підходить для різних корекційних методик будь-якої складності.

  Методичні рекомендації щодо застосування інтерактивного устаткування в процесі корекції аутистичного спектру

  Головною особливістю інтерактивного устаткування є багатофункціональність, що робить його масштабною платформою для розвитку і вирішення корекційних завдань. Якщо обладнання використовується в цілях корекції аутистичного спектру, слід взяти до уваги такі методичні рекомендації:

  • Корекція на базі обладнання повинна відповідати індивідуальним особливостям дитини і особливостям його захворювання – подразник повинен відповідати можливостям дитини, його силу необхідно регулювати і поступово збільшувати залежно від реакції на нього і прогресу в корекції.
  • До дитини необхідно донести, що зміни, які відбуваються з тренажером, повинні супроводжуватися змінами реакції дитини, потім змінами і розвитком когнітивної сфери і поведінки.
  • Тренажер повинен викликати у дитини інтерес і стимулювати її. Комплектація сенсорної кімнати повинна відповідати рівню розвитку дитини, і тому, до якої вікової категорії належить його провідний вид діяльності.
  • Всі заняття повинні проходити невимушено і добровільно, з інтересом для дитини. Дитина має право самостійно вирішувати, з яким тренажером буде працювати сьогодні, виходячи з цього, організація заняття повинна виходити від уподобань дитини.
  • Необхідно визначити вид особливості сприйняття дитини: гіпо / гіперчутливість і, виходячи з цього, вибирати методологію, яку можна використовувати на базі інтерактивного устаткування.
  • Хваліть дітей, використовуйте заохочення, стимулюйте на успіх, винагороджуйте.
  • Корекція аутистичного спектру повинна бути комплексною: комбінуйте методики використовуючи базу, як відправну точку, застосовуйте творчий підхід.
  • Під час лікувальної процедури, дитина отримує необхідні саме йому сенсорні переживання, також заохочується ініціатива дитини до використання тренажерів.

  Науково доведено, що діти, які одержували сеанси сенсорної інтеграції в додаток до інших видів корекції аутизму, досягли великих поліпшень в їх здатності функціонувати в повсякденному житті, ніж діти, які отримали таке ж лікування без сенсорної інтеграції. У світі 95% дітей з аутистичним спектром мають порушення обробки сенсорної інформації. Важливо правильно діагностувати і встановити всі особливості сприйняття у дитини з аутизмом. Заняття на базі інтерактивного устаткування, а саме стимуляційні вправи, відповідно до методики, можна проводити 2-3 рази в день, вправи поступово ускладнюють, вводять нові види подразників. Не обов’язково використовувати всі тренажери на одному занятті, їх можна чергувати, додавати, регулювати силу подачі стимулу і все в залежності від особливостей і бажання дитини. Також необхідно періодично проводити нову діагностику глибини порушення і особливостей сприйняття для відслідковування результативності та внесення корективів в процес реабілітації.