Розробник інклюзивного простору
Замовити каталог

  Завантажити каталог
  Отримайте каталог продукції компанії Вема Кідс у якому представлені готові рішення та розроблені індивідуальні проекти фахівцями компанії.

  Сенсорна корекція для дітей з олігофренією

  Дата публікації
  08.09.2021

  Ви маєте можливість вивчити ряд методичних рекомендацій для сенсорної корекції дітей з олігофренією, ознайомитися з інструкціями оснащення сенсорних кімнат, а також особливостями обладнання, відповідного для цієї нозології.

  Дізнатися більше про сенсорну корекцію для дітей з олігофренією на сайті Vema Kids. Пропонуємо професійні рішення.

  Що таке сенсорна корекція?

  Сенсорна корекція – це ряд сучасних і дієвих методик, метою яких є розвиток фізичних і когнітивних функцій у дітей з особливостями, з їх подальшою соціалізацією і адаптацією. Сенсорна корекція базується на двох ключових поняттях: відчутті і сприйнятті; які, в свою чергу, грають ключову роль у формуванні свідомості. Фізіологічна основа сприйняття представлена ​​аналізаторами, які проходять шляхами центральної нервової системи і аналізом інформації в корі головного мозку. Коли відбувається пошкодження одного з факторів стабільності сприйняття, у людини спостерігаються порушення відчуттів, спотворення свідомості, що призводить до ряду порушень когнітивної сфери і, особливо, інтелекту.

  Сутність сенсорної корекції в реабілітації дітей з олігофренією

  Олігофренія є наслідком органічного порушення головного мозку. Страждає функція аналізу інформації, що протікає в корі. Через це сповільнюється процес передачі нервових імпульсів і спостерігається сплутаність в сприйнятті. У дітей, які страждають олігофренією, відсутнє абстрактне мислення, їм властива механічна пам’ять і ряд особливостей сприйняття. Завдяки регулярним сенсорним тренуванням, які входять до складу сенсорної корекції, ми можемо прискорити опрацювання сенсорної інформації, що вплине на відчуття і сприйняття людини шляхом впливу на механічне запам’ятовування. Важливо розуміти, що всі представлені тренажери – це не просто предмети, це частина методики – частина корекції, до використання якої потрібно підходити зі знанням особливостей дитини. Ключовим є створення оптимального середовища для розвитку,

  Ви можете завантажити широку і поглиблену версію методики сенсорної корекції для дітей з олігофренією:

  Методика сенсорної корекції для дітей з олігофренією

  • Особливості сприйняття і відчуттів у дітей з олігофренією.
  • Особливості обладнання та комплектації сенсорної кімнати для корекційного заняття.
  • Методичні рекомендації щодо застосування обладнання.
  • Додаток 1. Опис властивостей обладнання в контексті сенсорної корекції олігофренії.

  Особливості сприйняття і відчуттів у дітей з олігофренією

  Сенсорна корекція заснована на головних особливостях сприйняття і відчуття. Знаючи відмінності в роботі цих функцій, ми можемо підібрати необхідні стимули.

  Сприйняття при подібному діагнозі має ряд таких особливостей:

  • Всі види відчуттів характеризуються сповільненістю, сплутаністю, в слідстві зниження рухливості нервових процесів.
  • Зміщені пороги чутливості. На слабкі подразники вони зовсім можуть не реагувати, а на сильні реагувати менш яскраво. Больовий поріг у людей з олігофренією також знижений. Це звужує коло впливу на сприйняття.
  • Сприйняття неточне, бідне.
  • Уповільнене опрацювання сенсорної інформації.
  • Сприйняття неусвідомлене.

  Особливості відчуття і сприйняття дітей з олігофренією виступають в поєднанні з порушенням вищих психічних функцій. Це особливо негативно позначається на розвитку мислення. Тому необхідно застосовувати наочні приклади в навчальній роботі в поєднанні з тактильними властивостями демонстрованих предметів. Предметні та тактильні заняття сприяють розвитку відчуттів, сприйняття, допомагають коригувати чуттєву основу пізнання, за допомогою якої розумово відстала дитина опановує вищі форми логічного пізнання. Тому сенсорна корекція орієнтована на розвиток таких сфер психіки як:

  • Розвиток мислення шляхом сенсорного впливу на моторику.
  • Розвиток відчуттів, шляхом впливу різними стимулами.
  • Розвиток сприйняття, що сприяє поліпшенню концентрації уваги.
  • Розвиток координації тіла.

  Особливості обладнання та комплектації сенсорної кімнати для корекційного заняття

  Для ефективної корекційної роботи використовують наступну комплектацію сенсорної кімнати:

  • Тактильний тренажер «Сліди долоні».
  • Обнімальна машина «Сквізер».
  • М’які модулі-4 «Мозаїка».
  • Геометрична мозаїка-паззл.
  • Інтерактивна пісочниця.
  • Альбом «Хто говорить».

  Тактильний тренажер «Сліди долоні». Перевага цього тренажера полягає в його різноманітному використанні: його можна застосовувати граючи, з метою спортивних тренувань, з метою терапії. Сам тренажер влаштований так, що допомагає розвивати дитині координацію рухів, моторику, що, як доведено, впливає на мислення.

  Якщо на цьому тренажері займається дитина з олігофренією, вона вже має явну інструкцію – сліди долонь. Вони виконані в кольорі і мають пухирчату поверхню, що є сильним стимулом при опорі на них. Завдяки цьому дитина фіксує інформацію. Безперечний плюс полягає в тому, що супроводжуючий дитину психолог лише на

  Через кілька занять дитина самостійно може виконувати ці вправи, граючи, адже тренажер влаштований так, що дитина не може помилитися. Завдяки цьому відбувається як фізичний розвиток, так і розвиток когнітивних функцій. Ми можемо домогтися прискорення сенсорного сприйняття, що, в свою чергу, прискорить процес передачі нервових імпульсів і вплине на процеси аналізу в корі головного мозку. При цьому, заняття будуть проходити добровільно, без тиску на дитину і складного інструктажу. Крім придбання сенсорних навичок і розвитку навичок мислення, дитина буде розвиватися фізично, і буде мати куди направити свою енергію.

  Обнімальна машина «Сквізер». Найчастіше, діти, які страждають олігофренією, потребують тактильного контакту, але не можуть правильно висловити це бажання. Особливо це необхідно дітям, що ввійшли в підлітковий вік. Через гормональний сплеск можуть зустрічатися напади люті, лабільність і неадекватність емоцій.

  «Обнімальний тренажер» має заспокійливий ефект і допомагає налагодити пропріоцептивну зв’язок з тілом. Крім того, тренажер спрямований на боротьбу з тривожністю і люттю. В силу своєї будови тренажер має ряд корисних функцій для фізичного розвитку дитини. Завдяки тому, що дитина самостійно виявляє цікавість до тренажера сенсорна стимуляція відбувається мимоволі. Так як діти з олігофренією володіють мимовільним сприйняттям, подібний тренажер виляє так само мимоволі, при цьому маючи позитивний ефект.

  М’які модулі-4 «Мозаїка». М’які модулі призначені для навчання дитини в ігровій формі. Плюсом тренажера виступає те, що він може використовуватися в цілях відпочинку, при цьому навчання відбуватиметься на підсвідомому рівні. Якщо ж м’які модулі задіяні в процес гри, варто звернути увагу на матеріал, з якого вони зроблені.

  Через те, що кожен модуль має своє колірне рішення, форму і приємний на дотик матеріал відбувається розвиток когнітивної сфери дитини. Завдяки цьому дитина самостійно розвиває знання про сенсорні еталони – вивчає кольори, форми. Набуває навичків конструювання простих, об’ємних предметів. Так як в процесі гри безпосередньо задіяна моторика, заняття з м’якими модулями сприяє розвитку мислення, а в подальшому і розвитку мовлення. Крім того, відбувається розвиток як когнітивної, так і зорової систем і особливо стимуляція тактильної системи. В процесі гри важливо озвучувати дитині всі особливості та відмінні характеристики предметів, показувати на власному прикладі схеми конструювання. Доцільно буде вводити м’які модулі в навчання і різні ігри, де вони будуть займати хоч і другорядну роль, але продовжать стимулювати розвиток перерахованих вище функцій.

  Геометрична мозаїка-пазл. При діагнозі олігофренія страждає не тільки інтелектуальна сфера, відбувається затримка розвитку аналізатора, тому, діти з подібним діагнозом відчувають утруднення в діях з дрібною моторикою. Геометричний паззл спрямований на розвиток дрібної моторики і має масу навчальних властивостей.

  Завдяки тому, що всі фігури представлені виключно в геометричних формах дитина вчиться розпізнавати предмети і зіставляти їх. Як відомо, у дітей з олігофренією відсутня здатність до абстрактного мислення. Тому саме такий варіант пазла підійде для занять з дитиною з такими особливостями. Завдяки регулярним заняттям можна домогтися того, що дитина вивчить всі складові зображення, навчиться бачити цілий образ і виділяти в ньому головне. Крім того, розвиток дрібної моторики сприяє розвитку мислення, а значить і зростання інтелекту, і розвитку мовлення. Також паззл знайомить дитину з сенсорними еталонами (колір, геометрична форма, розмір). Формує вміння працювати за зразком. Мозаїка-пазл сприяє розвитку комунікативної сфери і ігрової діяльності дитини.

  Інтерактивна пісочниця. Технічно особливість цього тренажера полягає в тому, що при зміні ландшафту пісочниці сенсор визначає це і передає дані в програму, яка в свою чергу будує 3D поверхню і розбиває рельєф по висоті. Зображення передається на проектор, який накладає його на пісок. В результаті виходить досить реалістичне тривимірне зображення.

  Завдяки такій функції заняття з подібним обладнанням дуже стимулює когнітивний розвиток дитини з олігофренією. Відомо, що однією з особливостей цього захворювання є бідність уяви. Тому, абстрактні ігри в пісочниці даються дітям дуже важко. Але якщо рельєф забарвлений так, як це і в реальному світі, дитина починає сприймати і вивчати. Це сприяє розвитку знань про навколишнє середовище, крім того, пісок приємний на дотик і має заспокійливі властивості. Відбувається тактильна стимуляція, розвивається дрібна моторика. Корисно проводити і групові заняття, для навчання дітей комунікабельності. Реалістичність зображення дозволяє на базі пісочниці вивчати безліч різних фактів і наук.

  Розмовляючий альбом. Розмовляючий альбом повністю відповідає всім вимогам корекційних програм для олігофренії. Альбом влаштований так, що Ви самостійно можете вкладати туди будь-які зображення і їх назви.

  Коли дитина буде гортати альбом всі побачені ним зображення будуть озвучуватися, таким чином буде відбуватися запам’ятовування того предмета, який зображений на малюнку. Туди можна помістити як навчальні зображення, так і власні фотографії з іменами всіх членів сім’ї. Завдяки такому альбому можна зацікавити дитину і навчати, так як сам альбом є базою для тих знань і навичок, які необхідно донести до дитини. У разі дітей з олігофренією регулярний перегляд такого альбому сприяє запам’ятовуванню і розвитку когнітивної сфери. Подібні перегляди альбому повинні нести систематичний і регулярний характер. На обкладинці альбому є кишенька, куди можна помістити назву або тему альбому. Використовувати можна як органайзер, як додатковий навчальний матеріал з невеликою аудіоанотацією зображення.

  Методичні рекомендації щодо застосування обладнання

  В силу особливостей концентрації уваги, діти з олігофренією не здатні тривалий час сприймати інформацію. Тому, якщо обладнання використовується про навчальних цілях під час уроку важливо приділяти подачі нової інформації не більше 10 хвилин. Якщо навчання проходить в ігровій формі, важливо показати дитині всі функції тренажерів на власному прикладі їх використання. Важливо не перевантажувати дитину, а також чергувати фізичні вправи з вправами на розвиток інтелекту.

  Плюсом сенсорної корекції є те, що все обладнання вже влаштовано так, що дитина не може помилитися в його застосуванні і потребує мінімального інформування від психолога. Психолог створює оптимальне середовище для розвитку дитини і супроводжує його, що полегшує завдання і дитині, адже вона все робить добровільно, і психолога. Починати заняття слід з тактильного тренажера «Сліди долоні», а потім чергувати інформаційне навантаження і спортивне. При цьому, якщо ж ви дотримуєтеся навчання дитини в ігровій формі, можете дати йому можливість самостійно вибирати тренажер, на якому він сьогодні буде займатися. Деяке обладнання можна придбати і для домашніх занять, наприклад, розмовляючий альбом. В такому випадку систематики занять все ж варто дотримуватися, в залежності від особистісних особливостей дитини.

  Додаток 1. Вплив сенсорної корекції на когнітивні функції дітей з олігофренією

  Назва тренажера Стимули Вплив на сприйняття Вплив на пам’ять Вплив на увагу Вплив на мислення і мову Вплив на інтелект
  1 Тактильний тренажер «Сліди долоні».  Сиві долоні в рожевому кольорі з пухирчатою поверхнею. Стимулює аналізатори, прискорює процеси сприйняття і аналіз інформації. Стимулює м’язову пам’ять і розвиток моторики. Фіксує увагу на стимулі розвиваючи його стійкість. Розвиває розуміння про просторовому мисленні. Розвиток інтелекту шляхом впливу на мислення.
  2 Обнімальна машина «Сквізер» М’які валики Знімає напругу і тривожність, стимулює сприйняття до зосередження. Фіксація на м’язовій пам’яті. Усуває агресію і концентрує увагу на тому, що відбувається. Розвиває розуміння про образне мислення. Зростання інтелекту по засобу зняття напруги.
  3 М’які модулі-4 «Мозаїка».  Приємні на дотик, великі блоки. Дозволяє вивчити кольору, форми, особливості предметів. Дитина здатна вивчити і запам’ятати ряд властивостей предметів. Концентрація уваги в ігровій формі. Значно розвиває мову і мислення через можливості конструювання. Природне зростання інтелекту.
  4 Геометрична мозаїка-пазл  Деталі геометричної форми, середнього розміру. Сприяє вивченню тривимірних форм, їх якостей. Дитина здатна запам’ятати деталі зображення і засвоїти загальну картину. Концентрація уваги на дрібній моториці. Розвиває мову і поняття про образне мислення. Значне зростання інтелекту.
  5 Інтерактивна пісочниця  Проектор Зображення реалістичне, дозволяє сприймати реальні предмети. Дитина здатна вивчати різні факти і науки, розвиває пам’ять. Концентрує увагу дитини на реалістичних зображеннях і ефектах. Розвиває мову і мислення. Стимулює ріст інтелекту.
  6 Розмовляючий альбом Альбом з аудіо коментарями. Дитина краще і якісніше сприймає інформацію. Сприяє запам’ятовуванню різної інформації. Концентрує увагу дитини на звукових ефектах. Розвиває мову і мислення. Стимулює значне зростання інтелекту.